1. Ana Sayfa
 2. İş Fikirleri
 3. Transdermal Bant Nedir?

Transdermal Bant Nedir?

Transdermal Bant Nedir?

Transdermal bant nedir sorusu, son zamanlarda internette sık sık karşımıza çıkan sorulardan bir tanesi haline gelmiştir. Transdermal bant, uzun yıllardır sağlık alanında, alternatif tıp şeklinde insanların çok yararlı bulduğu bir tedavi yöntemine verilen addır. Transdermal bantlar, adından da anlaşılacağı üzere bir bant şeklindedir. Bu bant, cilde yapıştırılarak tedavi işlemi uygulanması amaçlanır.

Transdermal bandın bir diğer isimleri de şu şekildedir:

 • Medikal bant,
 • Sağlık bandı
 • Terapötik bant gibi isimleri de vardır. Hepsi aynı anlama gelmektedir.

Transdermal Bant Yapısı Nasıldır?

Transdermal bant nedir sorusu kadar transdermal bandın yapısı ve içeriği de pek çok insan tarafından merak edilmektedir. Transdermal bant, deri yüzeyine yapıştırılarak uygulanır. Bu şekilde tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle transdermal bantların üzerindeki maddeler, ciltten emilerek tedavi sürecine katkıda bulunmaktadır.

Transdermal bantlar üzerinde toplamda 3 farklı katman yer almaktadır. Yapışkan bir yapıya sahiptir.

 • Bantın en üst tabakası: Gözle de görülebilen, bant içerisindeki ilacın korunmasına yarayan katmandır.
 • Bantın orta tabakası: Vücuda girmesi amaçlanan esas ilaç burada yer almaktadır. Bu kısım tene direkt olarak temas etmemektedir.
 • Bantın en alt tabakası: Tene değmesi planlanan, vücuda bandın yapışmasını sağlayan kısımdır. Bu kısımdan, orta kısımdaki ilaç yavaş yavaş geçer ve vücuttan emilmeye başlanır.
Transdermal Bant Nedir?

Transdermal Bant Nedir, Transdermal Bant Ne İşe Yarar?

Transdermal bantlar, pek çok farklı kullanım amacına sahip olan bantlardır. Transdermal bantlar, ağrı, iltihap, vitamin takviye ihtiyacı, kas ağrısı gibi durumlarda kullanılabilir. Transdermal bantların diğer avantajları ise aşağıdaki gibidir:

 • Transdermal bantlar, yutma problemleri yaşayan kişilerin ilaçları yutmada zorlandıkları için iyileşme süreçlerini hızlandıran bantlardır. Bu durum küçük çocuklar ve bebekler için de geçerlidir.
 • Transdermal bantlar, ağız yolu ile alınan ilaçlardan çok daha kısa bir sürede etki etmektedir. Bu nedenle pek çok kişi bu özelliği çok beğendiğinden transdermal bant kullanmaya başlamıştır.
 • Transdermal bantlardaki ilaçlar vücut tarafından çok kısa bir süre içerisinde emilir. Bunun sebebini şu şekilde açıklayabiliriz: Ağız yolu ile alınan ilaçlar mideye geçecek, oradan kalın ve ince bağırsakta sindirilecek ve bu işlemler neredeyse 1,5 – 2 saat sürecektir. Bu işlemlerden sonra kana karışma şansı bulacaktır. Fakat transdermal bantlar sayesinde cilt üzerinden geçen ilaç direkt olarak kana karışabilecektir.
 • Transdermal bantlar, büyük ya da tadı kötü olan ilaçların yerine geçeceği için mide bulantısı sorunu da ortadan kalkacaktır.

Transdermal Bantlar Nasıl Kullanılır?

Transdermal bant nedir adlı yazımızdaki bir diğer önemli konu ise bu transdermal bantların nasıl kullanılacağıdır. Transdermal bantlar, su geçirmez özellikte olabilmektedir. Fakat bazı türleri, suyu geçirmektedir. Bu nedenle su geçirme özelliği olan türlerini tedavi boyunca sudan korumak gereklidir. Aksi taktirde su, içerideki ilacın etkinliğini azaltabilmektedir.

Transdermal bantlar kullanım kılavuzunda yazıldığı gibi uygulanması tavsiye edilir. Fakat genel olarak konuşmak gerekirse, bu bantlar kişilerde 3 – 7 gün arasında kalabilir. Daha sonra bantlar çıkarılacak çöpe atılabilir.

Transdermal bantların kullanılacak bölgeleri oldukça farklılık gösterebilmektedir. Eğer belirli bir bölgedeki ağrı için kullanılacaksa, o bölge üzerine bu bantlar yerleştirilmelidir. Fakat ek gıda, takviye edici gıda olarak kullanılacak ise, bu bantlar üst gövdede herhangi bir bölgeye yapıştırılarak kullanılabilir. En çok kullanılan bölgeler kürek kemikleri ve kollardır.

Transdermal bant nedir adlı yazımızı sonlandırırken bu bantların fiyatlarından da söz etmek gerekir. Bu bantların fiyatları 50 TL – 250 TL arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Etkinliğine göre bu fiyatlar değişmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap