1. Ana Sayfa
 2. E-Ticaret
 3. Sermayesiz E-ticaret Nasıl Yapılır?

Sermayesiz E-ticaret Nasıl Yapılır?

Sermayesiz E-ticaret Nasıl Yapılır?

Sermayesiz e-ticaret nasıl yapılır sorusu, pek çok girişimcinin merak ettiği sorulardandır. E-ticaret, artık günümüzde belki de en çok kullanılan alışveriş şeklidir. Gerek ülkemizde gerekse dünyada milyonlarca kişi internet üzerinden sürekli alışveriş yapmaktadır. Bunun sebebi, internet üzerinden yapılan alışverişlerin daha konforlu ve indirimlerden dolayı daha ucuz olmasıdır. Bu nedenle internetten alışveriş yapmak ve bu yol üzerinden para kazanmak da cezbedici bir hal almıştır.

E-ticaret yapmanın pek çok farklı yöntemi vardır. Bu yöntemlerden bir tanesi de sermayesiz e-ticarettir. Sermayesiz e-ticaretin de farklı çeşitleri vardır. Bunlar:

 • Dropshipping yöntemi
 • El yapımı ürünlerin satışı
 • 2. el eşya satışıdır.

Şimdi bu e-ticaret şekillerine kısaca bir göz atalım.

Sermayesiz E-ticaret Nasıl Yapılır?

Dropshipping Yöntemi

Sermayesiz e-ticaret nasıl yapılır sorusunu soran bir kişi muhtemelen bu yöntem hakkında bilgi almak istemektedir. Bu yöntem, stoksuz satış olarak da bilinmektedir. Dropshipping yapabilmek için küçük bir şirket açmanız gerekir. Böylece yasal bir şekilde satış yapabilme hakkına sahip olursunuz. Elbette ki şirket açmak için bazı giderleriniz olacaktır. Bunun yanında dropshipping yöntemi ile satış yapabilmek için bir de internet sitenizin olması gerekir. Bunlardan sonra, dropshipping yapabilirsiniz. Dropshipping yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar aşağıdaki gibidir:

 • Dropshipping yapmak için XML adı verilen kodlar kullanılmaktadır. Bu kodları satan firmalar mevcuttur. Bu firmalardaki ürünler, XML kodları ile birlikte sizin sitenize yüklenmektedir ve böylece siz de stoksuz bir şekilde satış yapabilmektesiniz.
 • XML kodu ile sitenize yüklenen ürünleri müşteriler sizin siteniz üzerinden satın alabilir. Siz de müşterilerin kargo bilgilerini tedarikçiye ileterek ürünlerin kargolanmasını sağlayabilirsiniz. Bu nedenle dropshipping yöntemi ile kargo ile uğraşmaktan da kurtulmuş olursunuz.
 • Dropshipping yaparken tedarikçinizi özenle seçmelisiniz. Ürünlerin kaliteli olmasına, tedarikçinin güvenilir olmasına, kargoları zamanında çıkartmasına, iade, değişim vb. durumlarda size zorluk çıkarmamasına göre tedarikçinizi seçebilirsiniz. Bunları tedarikçi ile anlaşmadan önce mutlaka konuşmanız gerekir.
 • Dropshipping yönteminin en büyük karı, fiziksel bir dükkan ya da depo kiralamanıza gerek kalmadan müşterilerden sipariş aldıkça ürün satışı yapmanızdır. Bu nedenle son zamanlarda e-ticaret için en çok kullanılan yöntemlerin başında dropshipping geliyor diyebiliriz.
 • Dropshipping yapmadan önce ilk önce hangi ürünleri satacağınıza karar vermelisiniz. Daha sonra bu ürünlerin pazarı hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ürünler ne kadara alıcı buluyor, ürünlere alıcılar rağbet ediyor mu gibi soruların cevaplarını aramanız size yardımcı olacaktır. Bunun için farklı satıcıları incelemeye alabilirsiniz.

Dropshipping ile ilgili bilmeniz gereken son şey ise, XML kodlarının sizin sitenize entegrasyonunun yapılması için bir firma ile çalışmanız gerekir. Bu işlem oldukça teknik bir işlem olduğu için ve müşterilerin mağdur olmaması için bunu göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz.

El Yapımı Ürünlerin Satışı

Sermayesiz e-ticaret nasıl yapılır sorusunun bir diğer yanıtı da el yapımı ürünlerin satışıdır. El yapımı ürünler genel olarak stok oluşturmadan, siparişe göre yapıldığı için sermayesiz olan satışlardandır. El yapımı ürünlerinizi gerek mağazalarda, gerekse internette satabilirsiniz. İnternette el yapımı ürünlerinizi satabileceğiniz mecralar:

 • Sosyal medya platformları
 • Kendi internet siteniz
 • Alışveriş siteleri
 • Etsy.com
 • Shopier gibi mecralardır.

2. El Eşya Satışı

2. el eşyalarınızı satarak hem ihtiyacınız olmayan ve yer kaplayan eşyalardan kurtulursunuz, hem de para kazanmış olursunuz. Bu nedenle sermayesiz e-ticaret nasıl yapılır sorusuna verilebilecek bir diğer cevap da 2. el eşya satışıdır. Ürünlerinizi internet üzerinden satabileceğiniz mecralar:

– Sosyal medya platformları

– Sahibinden.com

– Letgo gibi mecralardır.

Yorum Yap

Yorum Yap