1. Ana Sayfa
 2. Pasif Gelir Kaynakları
 3. Pasif Gelir Nedir? En karlı kaynaklar Nelerdir?

Pasif Gelir Nedir? En karlı kaynaklar Nelerdir?

pasif gelir

Nasıl pasif gelir elde ederek aktif olarak çalışmadığınız halde hayatınızın tadını çıkartabilirsiniz? Su elektrik doğalgaz faturalarınızı ödemeye, kendinizin ve ailenizin geleceği için finansal  birikim yapmaya ve hayatınızdan  zevk almaya  yetecek kadar gelirinizin olması gerektiği herkes tarafından kabul edilen gerçek. Peki bunu en kolay şekilde zamanınızı ve paranızı harcamadan nasıl yapabilirsiniz? Pasif gelir kaynaklarınız ile nakit akışı sağlamak ve herhangi bir kuruma veya kişiye bağlı olmadan hayatınızı devam ettirebilmek için yazımızı dikkatli okuyun.

Pasif Gelir ve Ek Gelir Nedir?

Pasif gelir kavramını tam olarak  anlayabilmek için önce aktif gelir ve ek gelir nedir bunu çok iyi bilip farkını idrak etmeniz gerekiyor. Aktif gelir, günlük olarak çalıştığımız doğrudan zamanımızı ve iş gücümüzü harcadığınız ve karşılığında belli bir miktar gelir elde ettiğiniz para kazanma yöntemidir. İster günlük ya da saatlik çalışabileceğiniz bir iş olsun, ister düzenli bir gelir, aktif gelirle kazandığınız ücret direkt olarak aktif işinize harcadığınız zamanınız ile doğru orantılıdır.

Ek Gelir Nedir?

Ek gelir dediğimiz kavram ise aktif gelirinizin yanında  zamanınızı ya da iş gücünüzü harcayarak toplam aktif gelirinize katkı sunan bir gelir türüdür. Ek gelir için harcadığınız zaman ve iş gücü aktif gelir elde ettiğiniz işiniz kadar zaman ve emek gerektirmeyebilir. Ancak dikkatinizin bir bölümü her zaman ek gelirde olmalıdır. Ek gelir, çoğunlukla pasif gelir ile karıştırılmaktadır. Bu yüzden ek gelir kavramının  ne olduğunu anlamak oldukça mühimdir.

Ek geliriniz ve aktif geliriniz, meydana gelebilecek olası bir iş görememe durumunuzda sekteye uğrayabilir hatta bazı durumlarda bütünüyle kesilebilir. Örneğin; çok ciddi kariyer bitirici bir sakatlık yaşayan bir futbol oyuncusu bir daha asla futbol sahasına çıkamayacağı için yaptığı futbolculuktan para kazanamayacak duruma gelir.

Pasif gelir yöntemi ise tam olarak burada imdadımıza yetişiyor. Pasif gelir diğer gelir türlerinin tersine otomatik bir şekilde gelir elde etmenizi sağlar. Detaylıca açıklamak gerekirse pasif gelir, başlangıçta çok fazla emek sarf edip, sonrasında çok az emekle ya da hiç emek vermeksizin para kazanmaktr. 

Pasif Gelir Önemi 

Öncelikle şunu unutmamak gerek, emek olmadan ekmek olmaz. Yani hiçbir uğraş vermeden para kazanmak mümkün değildir. Biraz daha açmak gerekirse, pasif gelir kaynağınızdan para kazanabilmeniz için başlangıçta çok fazla emek sarf etmeniz gerekir. Bununla birlikte  ciddi bir şekilde sorumluluk sahibi olmanız gereklidir. Zaten pasif gelirin faydası tam olarak bu evreden sonra ortaya çıkar. Pasif gelir, siz çabanızı ve zamanınızı harcayıp ilk adımları attıktan sonra sizin gelir elde etmenizi sağlamaya devam eder.

Ancak pasif gelir ile para kazanma yolunda dikkatli olmanız gereken en önemli faktörü de atlamamak gerekir. Pasif gelir sağlayacağınız yöntemler yasal kısıtlamalar içinde olmalıdır. Ve Türkiye Cumhuriyeti hukuk sistemimizce devlet tarafından güvence altına alınmış olmalıdır. Hayatınızda yeni bir yola yürürken yasal yolları tercih etmenizde ve tercih  öncesinden avukatınızdan ya da bankacınızdan danışmanlık hizmeti almanızdafayda var.

 Aktif Gelir Örnekleri :

 • Saat başı danışmanlık yapmak
 • Freelancer yazılımcılık
 • Freelancer yazarlık ya da editörlük
 • İnşaat ve yapı  üzerine çalışmak
 • Kişisel aracınızla insanlara ulaşım hizmeti vermek

Ek Gelir Örnekleri:

 • Eski okumadığınız, bitirdiğiniz kitapları satılığa çıkartmak
 • El işi yapıp satmak
 • Evcil hayvan bakıcılığı yapmak
 • Part time bir şekilde işte çalışmak
 • Stok fotoğraf satıcılığı yapmak

Pasif Gelir Örnekleri:

 • Herhangi bir buluş veya fikir patenti almak
 • Yaratmış olduğunuz karakterler veya markalar için ticari marka lisansı edinmek
 • Kitaplar, şarkılar, yayınlar ya da başka orijinal içeriklerden telif hakkı ödemesi almak
 • Kendinize ait bir web sitesi ya da kişisel blogunuza reklam alarak gelir elde etmek
 • Hisse senetleriniz ya da birikmiş paranız  üzerinden faiz yoluyla para kazanmak
 • Emekli olarak maaş almak
 • Dükkan, ev, işyeri gibi yerlerden kira geliri elde etmek 
 • Herhangi bir hizmetin ya da ürünün satışı üzerinden komisyon ile para kazanmak

Unutmayın pasif gelirin altın kuralı zamanı asla boşa harcamamaktır.

Niçin Pasif Bir Gelir Kaynağı Edinmelisiniz?

Yaparken zevk duyduğunuz şeylere zaman ayırma lüksü sunduğu için pasif gelir birçok insana daha fazla çekici gelmektedir.

Alanında çok başarılı bir doktor, gazeteci ya da avukat çok yüksek maaşlar alarak çalışan kişilerdir. Ama bu insanlar eğer yaşamları boyunca aynı maaşları kazanıp aynı yaşam standartlarına devam etmek istiyorlar ise sürekli olarak yılın büyük bir bölümünde  çalışmaları gerekiyor.

Elbette bu denli yüksek maaşlı ve başarılı  meslekler, bu mesleğe sahip olan insanlara mükemmel derecede lüks hayatlar sunabilir. Fakat bu harika yaşama sahip olabilmeleri için bu meslek sahibi kişilerin kendi hayatlarında bazı şeylerden feragat etmeleri gerekiyor. Daha da kötüsü, bu insanlar emekli olmaya karar verdiğinde ya da daha fazla çalışamayacak hale düştüğünde eğer pasif gelirleri yok ise yaşam standartları çalıştıkları zamana nazaran gittikçe düşmeye başlayacaktır.

Pasif Gelirin Avantajları

Pasif Gelirin Avantajları Nelerdir?

Çalışmadan bir pasif gelir akışına sahip olmak hayatınızı iyi bir şekilde  değiştirebilir. Bunun bazı avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Zaman Özgürlüğü: Neyi, ne zaman istiyorsanız o zaman yapabilirsiniz. Maddi geliriniz, zamanınıza bağlı olmadığı için sizin için en  uygun olan zamanlarda çalışabilirsiniz. daha da iyisi  hiç çalışmadan gelir elde edebilirsiniz.
 • Konum Özgürlüğü: pasif bir şekilde  kazandığınız gelir, konumunuzla alakalı değildir. Dünyanın neresine giderseniz gidin pasif gelirinizle elde ettiğiniz para , hesabınıza aktarılmaya devam eder. Hangi insan kumsalda limonatasını içerken oturduğu yerden para kazanmak istemez?
 • Maddi Güvence: Ek bir pasif  gelir akışıyla emekliliğe hazırlanabilirsiniz. Bir borcunuzu kapatabilir ya da  çocuğunuzun  akademik eğitimi için kaynak ayırabilirsiniz.
 • Stresi Azaltın, Daha İyi Hissedin: Düzenli bir pasif gelir, güvencesizliğin getirdiği bunalımı ortadan kaldırmaya yeter. Daha çok kazandığınız zaman ‘Bu ay nasıl idare edeceğim?’ psikolojisinden  çıkıp ‘Hayatımın tadını nasıl daha iyi  çıkarabilirim?’ diye Fister günlükdüşünmeye başlayacaksınız.
 • İstediklerinizin Peşinden Gidin: Neyi hayal ediyorsunuz? Hayatınız boyunca her  zaman yapmak istediğiniz şey neydi? Pasif geliriniz sayesinde isteklerinize odaklanıp daha tatmin edici bir yaşam sürebilirsiniz.

Pasif Gelir Kaynaklarınızı Çeşitlendirin

Pasif gelir elde edebileceğiniz iki yol vardır. Genellikle her iki yolun bir karışımı tavsiye edilir.

Uzmanlığınızı kullanarak elde edeceğiniz gelir

Uzmanı olduğunuz bir beceriniz satmak suretiyle pasif bir şekilde gelir sağlayabilirsiniz. Buna bir e-kitap yazmak, uzmanı olduğunuz konuda kurs oluşturup pazarlamak  ya da kişisel bir web site oluşturmak örnek olarak verilebilir. Bu şekillerde pasif gelir yaratmak daha fazla zamanınızı  alır ancak başlamak için hiç sermayenizin olmasına gerek yoktur. Bloğumuzda yer alan Düşük Sermayeli İşler yazımızda size fikir verebilecek birkaç iş hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Sermayenizi kullanarak elde edeceğiniz gelir

Mülkünüzü ya da paranızı daha fazla para kazanmak için kullanabilirsiniz. Hisse satın alabilir, oturmadığınız evinizi kiraya verebilirsiniz. Ayrıca geleceğinin parlak olduğunu düşündüğünüz bir işe yatırım yaparak hemen pasif gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Bu sıralanan yöntemlerin bazılarında, başlangıç aşaması için belli bir miktar paranızın olması gerekmektedir. Bazı yöntemler için de paranız olması gerekmez. Hepsini tek tek ele alacağız.

Pasif Gelir Niçin Önemli ?

Warren Buffettın da söylediği gibi eğer uyurken para kazanmanın yolunu bulamazsanız, ölene kadar çalışmak zorunda kalırsanız. Asla aktif olarak çalıştığınız işinize güvenmeyip bir yandan da yeni pasif gelir elde edebileceğiniz yöntemler oluşturmaya başlamalısınız. Sizin başınıza bir şey gelmesi durumunda yerinizi en geç 1 haftada dolduracakları bir iş için 40 yıl boyunca çalışmak hiç de  mantıklı değil.

Pasif Gelir Elde Etmek İçin Gerekenler

Pasif gelir fikirlerini açıklamadan önce, birkaç yanlış anlaşılmayı düzeltmek iyi bir fikir. “Pasif” kelimesi geliri elde etmek için hiçbir çaba sarf etmenize gerek yokmuş gibi gözükse de bu kesinlikle doğru değildir. Tüm pasif gelir elde etme yöntemleri aşağıdaki iki etmenden en az birini gerektirecektir:

1) Açık bir parasal yatırım veya

2) Açık bir zaman yatırımı

Sürdürülebilir Pasif Gelir İle Neler Yapabilirsiniz?

 • Erkenden emekli olup tüm dünyayı gezebilirsiniz
 • Tutkunu  olduğunuz bir alanda iş kurup hoşlandığınız işi yaparak yaşamınızı sürdürebilirsiniz
 • Daha az gelir elde ettiğiniz ama sizin daha mutlu olmanıza yardımcı olacak bir işte veya toplulukta çalışabilirsiniz
 • Para konusunu kafanıza takmaya gerek duymadan ailenize ve tüm sevdiklerinize daha fazla vakit ayırarak daha mutlu bir yaşam sürebilirsiniz. 
 • Sizin için önemli olan organizasyonlar  ya da siyasi organizasyonlar için gönüllü olabilirsiniz.
 • Sırf keyfiniz istiyor diye en yakın zamandaki uçağa bilet alıp istediğiniz ülkeyi  gezmeye gidebilirsiniz.
 • İstediğiniz bir ülkede yaşayarak geçim sıkıntısı yaşamadan mutlu bir şekilde yaşamaya devam edebilirsiniz
 • Size hayatınızda strese neden olan şeylerden uzak durup daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.
 • Yaşamınızın sonuna kadar tatil yapıyormuş gibi yaşayabilirsiniz.

Tüm bu yaşamınızdaki giderlerinizi ödeyebilmek için size yetecek kadar pasif gelir elde ettiğiniz zaman yapabileceğiniz çok fazla şey bulunuyor. Kolay bir şekilde para kazanma yolunda paranızın tamamını kaybetmektense yaşamınızın sonuna kadar sürdürülebilir pasif gelir yaratmak daha akıllıca olacaktır. 

En İyi Pasif Gelir Kaynakları:

Pasif bir şekilde gelir oluşturmanın en iyi yolu son derece sabırlı olmak ve bu yolda adım adım ilerlemektir.

Önce, aşağıdaki yöntemlerden yeteneğinizin yatkın olduğu ve ilginizi çekecek bir yöntemi seçin. Sonra bir plan yapın  ve ardından hedefinize ulaşabilmek için gereken kaynakların bir listesini yapın. Bundan sonrasında tek yapmanız gereken, pasif gelir elde edebilmeye  başlamak için planınızı uygulamaya koymak olacak.

1- Emlağa Yatırım Yapın.

Emlağa yatırım yaparak pasif gelir elde etmeye çalışmak her zaman için kolay olmayabilir. Fakat diğer pasif gelir elde etmek için diğer yöntemlere nazaran oldukça kârlı bir yatırımdır. Ayrıca, emlağa yatırım yapmak için yüzlerce yol vardır. Örneğin;

 • Aldığınız fiyattan çok  daha yüksek bir fiyata evinizi tekrar satabilirsiniz
 • Satın aldığınız evi, ev ihtiyacı olan bir kişiye para karşılığı kiraya verebilirsiniz.
 • Evinizde kullanmadığınız boş bir odayı kiraya verebilirsiniz. 

2- Çevrimiçi Kurs Oluşturun

Çevrimiçi yani online eğitim sektörü pandemi nedeniyle son dönemin yıldızı parlayan iş kollarında başı çekmeye başladı. Öyle ki herhangi bir konuda bir kurs oluşturmak mümkündür. Mantarların nasıl yetiştirileceğinden tutun da kedi bakımına hatta bilgisayar programlarının nasıl kullanılacağına kadar hemen her şey online kurs içeriklerinin kapsamı içindedir. 

Kursunuzu oluşturup diğer insanlarla paylaşmanın en kolay ve hızlı yolu Udemy vb. web siteleridir. Örneğin,Udemy platformu hali hazırda üç milyonu aşkın  öğrenciye sahip olan ve kurs içeriklerinizi rahatlıkla yayınlayabileceğiniz bir eğitim platformudur.

3- Kişisel Bir Blog Açın 

Kendiniz için pasif bir gelir elde etmenin son derece kolay ve ucuz, ancak bir o kadar da ölçeklenebilir bir yöntemini mi arıyorsunuz? O halde kişisel bir blog sayfası oluşturmayı düşünebilirsiniz. Ancak, kişisel  bir blog sitesi üzerinden banka hesabınız doldurabilmek için kaliteli  web sayfası içeriklerini yayınlamaktan çok daha fazlasını yapmanız gerekeceğini  asla unutmamalısınız.

Blogunuzu tutarlı bir biçimde kullanır ve sitenize farklı pek çok insanın ilgisini çeken içerikler oluşturup paylaşırsanız  benzersiz bir web sitesi sunarsanız. Hatta çok fahiş miktarlarda bir pasif gelir elde etme imkanınız bile var. Bu kalitede içerikle paylaştığınız süre boyunca bu işe ekstra  bir vakit  ayırsanız da ayırmasanız da web siteniz  ziyaretçi trafiği çekmeye başlayacaktır.

Blog, pasif bir gelir akışı oluşturmanın en uygun maliyetli bir yöntemidir. Tek problemi bu işin rayına oturabilmesi için belirli bir zaman ayırmaya ihtiyaç duyulmasıdır. Bu nedenle, blog sayfanızı ya da web siteniz ne kadar erken açarsanız, geliriniz o kadar hızlı bir şekilde artar. Ve çok zaman geçmeden web siteniz zamandan bağımsız olarak sizin yararınıza çalışır.

Sizler için hazırladığımız ayrıntılı rehberimiz sayesinde adım adım tüm aşamaları öğrenerek gelir elde edebileceksiniz.
Blog yazarak para kazanmak adlı yazımızı inceleyerek tüm detayları öğrenebilirsiniz.

4- Bir Blog veya Web Sitesi Satın Alın.

Her yıl binlerce web sitesi ya da blog, sahipleri tarafından satışa sunulur. Makul miktarda ziyaretçi trafiğine sahip ve sağlam bir para akışı olan bu bloglardan herhangi birini satın aldığınızda, mükemmel bir pasif gelir elde edeceğiniz anlamına geliyor.

Çoğu web sitesi ya da blog para kazanabilmek için Google’ın blog sayfasında yer alan reklamlara dayalı olan aylık bir sabit gelir akışı sunduğu Google AdSense sistemini kullanır. 

5- Mevduat Sertifikası(CD) Kullanın.

Mevduat sertifikaları anlaşılır, basit ve piyasada yer alan en az heyecan verici yatırım tavsiyesidir. Ancak, amacınız yatıp uyurken pasif gelir elde etmekse, gelir elde etme konusunda CD’lerden daha pasif olan bir yöntem yoktur. Bir mevduat sertifikasına yatırım yapmanız mükemmel derecede düşük riskli yatırımdır.

CD’ler, bir çeşit vadeli hesaptır. Vade bitimine ulaşmadan fonlarınıza dokunamazsınız. Bu zaman dilimi aylarla başlayıp yıllara kadar uzanabilir.

Mevduat sertifikanızı Mevduat Sigorta Kurumu tarafından onaylı bir finans kurumundan temin etmelisiniz ve sizin için en iyi faiz oranlarını aldığınızdan emin olmalısınız. Sertifikanızın vadesi ne kadar fazlaysa, anlaştığınız finans kurumunun size o kadar fazla süre faiz ödeyeceğini unutmayın.

6- Bir İşletmeye Yatırım Yapın.

Borsa ile pasif gelir elde etme ilginizi çekmiyor ve size hitap etmiyorsa o halde pasif gelir elde etmenin daha iyi bir yolunu gösterelim.  Görebileceğiniz, anlayabileceğiniz ve zaman içinde büyüme evrelerini gözleyebileceğiniz somut varlıklara yatırım yapabilirsiniz.

Bunu gerçekleştirmenin en garanti yöntemi küçük işletmelerin hisselerine  yatırım yapmaktır. Her girişimci özeldir. Mantıklı bir fikre sahip olan doğru bir kişi ile karşılaştığınızda ayağınıza kadar gelmiş bu fırsatı hiç tereddüt etmeden değerlendirmelisiniz. Çünkü geleceğiniz dolayısıyla kazanacağınız gelir de bu girişimcilerin elindedir.

Bu yüzden çok geç olmadan gelecek vaad ettiğini düşündüğünüz girişimci ruhlu kişilere büyüyebilmeleri için ihtiyaç duydukları maddi  fonu sağlayın.

7- Stok Fotoğrafları Satın.

Fotoğrafçı mısınız? Ya da fotoğraf çekmeyi tutku haline getirenlerden misiniz? Cevabınız ne olursa olsun, fotoğraf yeteneği ve bu tutkunuzu pasif gelir elde etmek için  kullanmalısınız! Çektiğiniz fotoğraflar üzerinden Pasif gelir elde etmek istiyorsanız, çektiğiniz fotoğrafları stok fotoğraf olarak satma fikrini  değerlendirebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmenin en basit yolu, Adobe Stock, Alarmy, Shutterstock vb. üçüncü taraf web sitelerinden yararlanmaktır. Ya da 

bu işi yapacak beceriye ya da kaynağa sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, stok görsellerinizi kendi oluşturduğunuz kişisel web siteniz üzerinden de satışa sunma fikrini değerlendirebilirsiniz.

8- Satışını Yapabileceğiniz Bir Uygulama Geliştirin veya Ürün Yaratın.

Başkalarıyla paylaşabileceğinizi düşündüğünüz bir beceri ya da sunabileceğiniz etkileyici bir hizmet mi  mevcut? O halde bir mobil uygulama geliştirebilir ya da satılabilir özellikte bir ürün yaratabilirsiniz. Örneğin, fitness sporu ile ilgilenen biri olup sağlam bir antrenman geçmişine sahipseniz, fitness ile ilgili bir mobil uygulama geliştirebilirsiniz.  Bunu yapabilmek için kendinizi yeterli görmüyorsanız, kitap, dergi benzeri fiziksel ya da dijital bir ürün yazmak da aynı işlevi sağlayacaktır.

İkinci düşünebileceğiniz bir seçenek ise hayalinizdeki uygulamayı sizin için geliştirebilecek bir yazılımcı bulmaktır. Ancak bu iş düşündüğünüzden çok daha maliyetli olabilir. Öğrenmeye istekli biriyseniz, mobil uygulamanızı kendi başınıza öğrenerek veya hizmet takası yoluyla da geliştirebilirsiniz. Bir mobil uygulama geliştirmek veya ürün oluşturmak sizin için mükemmel bir pasif gelir kaynağı olacaktır.

Yarattığınız ufak boyutta ürünleri satma fikri de karlı bir girişim olabilir. Etsy vb. web siteleri, el yapımı,kişiye özel ve orjinal pek çok el işi  ürünü satmanıza izin verir. Bu işe başlamak ise çok basittir. Hemen siteye kayıt olup kendi vitrininizi oluşturabilirsiniz.

9- Sosyal Medya Influencer’ı Olun.

Sosyal medya mecralarında  gönderi paylaşarak gelir elde edebileceğinizi biliyor muydunuz? “Influencer”-etki insanı- diye isimlendirilen bu kişiler sosyal medya üzerinden çok farklı şekillerde geldi elde ederler. Örneğin, üreteceğiniz gönderiler / içerikler için size sponsor olmayı teklif eden firmalarla çalışabilirsiniz sponsorlu sosyal medya gönderilerinden elde edeceğiniz gelir , kaç adet takipçiniz olduğuna ya da profilinizin etkileşim oranına göre hesaplanır. Bunun yanında, bağlı kuruluş/affiliate bağlantılarını paylaşarak, sponsorlu web sitesi gönderileri oluşturarak para kazanabilirsiniz. Bunun yanı sıra  bir influencer sıfatıyla organizasyonlara ev sahipliği yaparak ya da etkinliklerde boy göstererek de ciddi bir pasif gelir elde edebilirsiniz.

Sosyal medyada  influencer olarak gelir elde etmeye başlamak için sosyal medya hesabı oluşturmakla ilk adımı atabilirsiniz. Ardından kişisel sosyal medya hesaplarınız , işiniz ve çalışma örnekleriniz için bir reklam ve pr çalışması yapmaya odaklanmalısınız.

10- Aracınızı Kiralayın.

Tanımadığınız yabancı kişilere evinizin  kullanmadığınız boş odasını kiralama fikri ya da tatile gittiğinizde bir yabancının evinde kalmak kulağa oldukça  tuhaf geliyor olabilir. Ancak Airbnb ve buna benzer  diğer platformların ne kadar kullanışlı olduklarını örneklerle ve memnuniyet hikayeleriyle kanıtlamaları sayesinde bu tip hizmetlerin  hiç de korkutucu olmadığını anlamış olduk. Öyleyse aracınızı kiralama fikride kulağa normal gelmelidir.

Kiralık araba şirketleri (Enterprise, Avis, Budget, vb.) oldukça pahalı ve başa çıkamayacağınız yeterlilikler talep eden acentelerdir. Ancak, son günlerde ABD’de yaşayan Türk bir genç girişimci tarafından yaratılan Turo şirketi, araç kiralama sektörüne  damgasını vurdu. Adeta oto kiralama sektöründe fırtınalar estiriyor. Çoğu insan artık kullanmadığı arabalarını yabancı kişilere ödünç vererek pasif gelir elde ediyorlar.

11- Amazon Üzerinden Dropshipping Yapın

Dropshipping, yani kelime anlamı stoksuz e-ticaret, satıcının sattığı malları stokta tutmadığı, bunun yerine müşteriden aldığı siparişleri ve sevkiyat ayrıntılarını üreticiye, başka bir satıcıya ya da ürünleri direk müşteriye gönderebilecek toptancıya aktardığı bir tedarik zinciri üzerinden pasif gelir elde etme yöntemidir.

Amazon üzerinden dropshipping yaparak para kazanmak isteyen satıcılar doğrudan bir toptancı ile birlikte çalışır ve satışa koyacağı ürünleri indirimli bir biçimde satın alırlar. Karı oluşturacak olan asıl şey ise ürünün maliyeti ile satış fiyatı arasındaki fiyat farkdır.

Sizler de kendi Amazon mağazanızı kurabilir ve dropshipping yapabilirsiniz. Fakat, tıpkı e-ticaret kısmında da bahsettiğimiz gibi hangi ürünlerin satışını yapılabileceği konusunda kapsamlı bir araştırma yapmanız  çok önemlidir. Yüksek bir şekilde talep gören ve rekabet oranının çok düşük olduğu bir ürün bulup işe bunula başlamalısınız.

12- Video Üretin

İnternette yayınladığınız bir videodan ömrünüz boyunca gelir elde etmek istemez misiniz? Kulağa çok güzel gelse de bunun için başlangıçta çok ciddi emek sarf etmeniz gerekmektedir. Bir youtube kanalı açarak işe başlayabilirsiniz ve videolar yayınlayabilirsiniz. 1000 aboneye ve 4000 saat izlenme süresine ulaştığınızda siz de yayınladığınız videolardan para kazanabilirsiniz.

13- Alan Adı Yatırımcılığı

Alan adı ( domain ), bir internet sitesinin internet üzerinden adresi ve adıdır. Örneğin bu internet sitesinin alan adı pasifgelir.net’tir.

Talep edebileceğini, ilgi çekebileceğini düşündüğünüz bazı alan adlarını ( domain ) satın alarak daha sonrasında bu alan adlarını satabilirsiniz. Mesela uç bir örnek verilmesi gerekirse, N11 şirketi kurulmadan hemen önce n11.com alan adını almış olsaydınız, bu alan adını satabilirsiniz. N11 şirketin alan adınız için oldukça yüksek miktarlarda bir meblağ talebinden bulunabilirdiniz.

14- Otomat

Pasif gelir elde edebilmenin en iyi yollarından birisi de otomat işi yapmaktır. Otomatlar ortalama olarak 7 ile 8 bin TL arasında bir miktar ile satın alınır. Satın alındıktan sonra ise düzenli bir gelir elde etme imkanı sağlıyor. Teknolojinin gelişmesiyle beraber artık otomatlar diğer zamanlara kıyasla çok fazla ürünler için hazırlanabiliyor. 

Standart olarak şekerlemeler, çikolatalar, kahveler, çaylar ve daha fazlası için de otomatlar bulunuyor. Bu otomatları satın almak oldukça kolaydır. Bu işin yapılması da otomatların satın alınması kadar kolay bir iştir. En fazla önem gösterilmesi gereken nokta ise otomatların doğru alanlar üzerine bırakılmasıdır. Doğru yerlerde kullanılan otomatlar ile pasif gelir elde etmeniz oldukça yüksek bir ihtimaldir.

15- Ekipman Kiralama

Doğrudan şahıslar ya da işletmeler adına herhangi bir ekipman kiralayabilirsiniz. Bu ekipman aklınıza gelebilecek olan herhangi bir ürün olabilir. Kamera, televizyon, ofis malzemeler, bilgisayar, fotoğraf makinesi ve daha fazlası olabilir.

Önemli olan ürünlerin fiyatlarının biraz daha yüksek olmasıdır. İsteyen herkesin direkt olarak bu ürünleri satın alamamasından kaynaklanmaktadır. Her türlü ürün adına belirli bir kiralama hizmeti verilebilir. Sosyal medya üzerinden ya da doğrudan fiziksel yoğun noktalar üzerine bırakabileceğiniz broşürler aracılığı ile müşterilerinizi bulabilirsiniz.

16- Oda Kiralama

Eviniz içerisinde boş bir odanız bulunuyorsa bu odayı kirayı verebilirsiniz. Büyük bir şehirde yaşam sürmeye devam ediyorsanız düşündüğünüzden çok daha fazla istek ve talep alacağınıza emin olabilirsiniz.

Özellikle öğrencilerin çok olduğu ve turistlerin fazla olarak uğrak noktaları üzerinde pasif gelir sağlamak adına oldukça iyi bir iş fikridir. Bu işin çok az bile olsa çaba isteğinin belirtilmesi gerekiyor. Müşteri bulmak gayesi ile Airbnb sitesini kullanarak oldukça kolay bir şekilde para kazanmaya başlayabilirsiniz.

17- Temettü

Borsa İstanbul üzerinde her yıl düzenli bir şekilde temettü veren pek çok şirket bulunmaktadır. Bu şirketlerin hisseleri üzerinden satın alım işlemi yaparak düzenli bir temettü geliri elde edebilirsiniz. Fakat borsa genel olarak standart oranların üzerinde risk barındırdığından dolayı düzenli bir şekilde satın aldığınız hisse senetlerini incelemelisiniz. Ayrıca zaman zaman da pozisyon değişikliklerinin yapılması gerekir.

18- Faiz

Dünyanın geri kalanında ve ülkemizde yan bir gelir elde etmek adına en fazla kullanılan yöntemlerden birisi de faizdir. Ülkemizde herhangi bir banka şubesine giderek kendinize ait bir vadeli hesap açabilirsiniz. Bu durumda yıllık %10’a yakın olan oranlarda bir faiz geliri elde edebilirsiniz. Bunun için ekstra herhangi bir mesai harcamanıza ya da çaba göstermenize gerek yoktur. Faiz ve benzeri pek çok yatırım aracı sizlere düzenli bir gelir sağlamaktadır.

19- Reklam Alın

Evinize, işletmenizin herhangi bir popüler kısmına ya da arabanıza reklam alabilirsiniz. Reklamlar bütün işletmeler içerisinde ana ihtiyaçlardan birisidir. Bu kapsamda ise pasif gelir elde etmeyi isteyen kişileri için mükemmel bir fikirdir.

20- Satış Ortaklığı

Bir satış ortaklığı platformu içerisine kayıt olduktan hemen sonra bu platformların sizlere sağlamakta olduğu satış bağlantılarını sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Bağlantıya tıkladıkça ve kişiler bu bağlantılar sayesinde satış ortaklığı sunan platformlardan alışveriş yaptıkları zaman pasif gelir elde edersiniz.

Satış ortaklığı son zamanlarda ülkemizde en fazla tercih edilen pasif gelir yöntemleri arasında yer almaktadır. Üstelik pek çok pasif gelir yöntemine göre ise herhangi bir sermaye ihtiyacına gerek duyulmamaktadır.

21- Müzik Satışı

İnsanların dinlemekten hoşlanabileceği şarkılar ya da müzikler ortaya çıkarabilirsiniz. Bu durumda bu şarkı ya da müziği satışa koyarak da yıllar boyunca süregelen bir pasif gelir elde edebilirsiniz.Soundcloud, Youtube, Spotify ve benzeri birçok platform, şarkılarınız dinlendikçe sizlere belirli bir ödeme yapmaktadır. Üstelik bu platformlar içerisine şarkılarınızı yüklemek için ise herhangi bir para ödemenize gerek yoktur. Yeteneğiniz varsa, bu yeteneği mutlaka değerlendirmenizi öneririz. Yalnızca tek bir popüler şarkı bile sizlere düzenli bir şekilde binlerce dolar gelir sağlayabilir.

22- Fiyat Farkından Yararlanmak: Arbitrage

Arbitrage, fiyat farklarından yararlanılarak yapılan bir alım satım işidir. Ayrıca pasif gelir elde edebilmek için de oldukça iyi bir yoldur. Alınıp satılan şey fiziki ürün olabileceği üzere dijital bir servis bile olabilir.

Arbitrage projeleri, kurgulanması adına herhangi bir teknik bir bilgi gerektirmez. Pasif gelir getirebilmesi adına oldukça iyi bir otomasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Genel olarak yazılımdan anlayan bireylerin el attığı projeler, bu duruma örnektir. Örneğin, bir banka herhangi bir kredi müşterisi adına sizlere 50 TL ödeme yapacağını söyler. Bir müşteriyi ise 50 TL’nin altında bir rakama mal edebilirseniz yalnızca müşterileri banka içerisine yönlendirerek pasif gelir elde edebilirsiniz.

Bunun için bankaların kredi hizmetini karşılaştıran herhangi bir site yapabilirsiniz. Bu sitenin reklamını ise Google üzerinden yayınlayabilirsiniz. Reklamlardan gelen kişilerin belirli bir kesimi nihai olarak kendilerine özgü banka kredisi alacaktır. Eğer finansal hesaplar doğru bir şekilde yapılırsa ve bir müşterinin maliyeti 30 TL olduğunu bulunursa, kişi başına 20 TL kazanabilirsiniz.

23- Kriptopara’ya Yatırım Yapın

Ünlü iş adamı Bill Gates kripto paralar için, ‘’Teknolojinin birer güç gösterisi’’ cümlesini kullanmıştır. Para ve bankacılığın geleceği konumundaki kripto para aynı zamanda bir yatırım geliri sağlamak için de oldukça güzel bir yoldur. Şu anda borsa içerisindeki hisse senetleri gibi alınıp satılabilen binlerce kripto para bulunmaktadır. 

Kripto para değerleri oldukça hızlı dalgalandığından dolayı işlemler hızlı yapılabilir. Yatırımınızı ise bu şekilde her ay %20’lik bir dilimle büyütebilirsiniz.

24- E-kitap Yazın

Başkaları için değerli olan bazi bilgilere sahip olabilirsiniz. İster kedilerle, ister aşçılarla, isterseniz de herhangi bir komik gerçeklik olsun; bazı kişiler söyleyeceklerinizi duymayı istiyor. Ayrıca bunun için ise sizlere belirli miktarlarda para ödeyecekler. E-kitap yazma, pasif gelir yollarından birisidir.

Microsoft Word ya da Google Docs aracılığıla e-kitaplarınızı yazabilir ve Amazon üzerinde veya kendi blogunuz üzerinde bu kitapları satabilirsiniz. Dijital olduğundan dolayı yapılması gereken tek şey yüklemektir. Bunun ardından ise kitap için bir miktar belirleyerek, haberi yaymanız kalacaktır. 

E-kitapların uzun olmalarına gerek duyulmaz. Kazançlı olan e-kitapların birçoğu 20 sayfayı geçmemektedir.

25- Peer to Peer Borçlanma

Başka insanlara borç vererek, faiz yollarıyla pasif bir şekilde gelirinizi elde edebilirsiniz. Birikiminizi bir birikim hesabınız içerisinde tutmanızdan oldukça daha hızlı olan bir biçimde büyütebilecek bir yöntemdir. 

Lending Club gibi internet siteleri üzerinde, %35’e kadar varan faiz oranlarıyla beraber başkalarına borç verebilirsiniz. Bunun da anlamı şudur ki herhangi birine 2000 TL borç vermeniz halinde pasif olarak 700 TL kar edebilirsiniz.

Paralar site tarafından toplanır ve ayrıca ödemeler ise aylık yapılır. Böylece yapılması gereken tek şey parayı ödünç olarak vermek ve aylık olacak şekilde ödemeleri beklemektir.

26- Swagbucks ile İnterneti Gezin

Swagbuck anket doldurmak, reklam ve video izlemek, uygulama indirmek gibi farklı görevler aracılığıyla internet üzerinden para kazanabilirsiniz. Bu şekilde para kazanmanıza olan sağlayan bir internet sitesi ve aynı zamanda da bir mobil uygulamadır.

Çeşitli görevlerden toplanan puanlar kişiler nakit olarak ya da hediye çeki olarak veriliyor. Yani tamamlamış olduğunuz görevler üzerinden kazandığınız parayı Starbuck, iTunes, Amazon gibi platformlarda harcayabiliyorsunuz. Ayrıca paranızı nakit bir şekilde banka hesabınız içerisine transfer de edebiliyorsunuz.

Para kazanmanın yolları:

 • Tıklamalar- reklamverenlerin internet kaynaklarını ziyaret etmeleri ( site içerisinde geçirilen zaman: 15-60 saniye )
 • Reklamı yapılan kaynakları otomatik ve manuel ziyaret modlarında görüntüleyin
 • Görevlerin tamamlanması- sitelerdeki abonelikler, geçişler, kayıtlar ve daha fazlası
 • Ödevler, tavsiye davetinde yapılan yarışmalara katılım
 • Satın alınan ya da davetli yönlendirmelerden önce
 • Geri bildirim- hizmetten ya da yönlendirenden %10 ile %30 arasında bir ekstra gelir

27- Site oluşturup satmak

Site oluşturup satma fikrinin uygulanabilmesi adına birkaç tane farklı şeyin kendileri içinde bir araya gelmesini sağlamanız gerekmektedir. İlk olarak site için oldukça güzel bir alan adının seçilmiş olması gerekir. İkincisi, yazarlık becerilerinizin olması gerekir. Üçüncüsü ise pazarlama işini yapmayı bilmeniz oldukça önemlidir.

Şimdi, yıllık 10$ karşılığında bir alan adı aldığınızı düşünelim. Yıllık 30$ da sitenizin sunucu masrafı olsun. Yıl içerisinden cebinizden çıkacak olan yaklaşık tutar 40$ olacaktır. Fakat 2 ile 3 ay içerisinde sitenizin içeriğini doldurarak ( 20-30 tane kaliteli makale ile ) 100$ gibi bir fiyat üzerinden sitenizi satabilirsiniz.

Satışı yaparken sunucunuzun verilmeyeceğini söylemeniz çok önemlidir. Böylece bir site için de altyapınız hazır olacaktır. Bir başka deyişle 2-3 aylık emek ve 10$ ile herhangi bir siteyi çok daha yüksek bir miktara satmayı başarabilirsiniz. Burada önemli olan konu ise tamamen sitenin içeriği ve anahtar kelimelerdir.

28- Temettü 

Temettü şirketlerin dönem içerisinde elde ettiği kârlardan mevcut olan ortakların ( yani sizlerin ) pay alma hakkıdır. Ortakların kâr üzerinden ne kadar pay alacağı ise hisse senetlerinin miktarına göre belirlenir. Ancak her hisse senedi de temettü vermez. Hisse senedi alınırken bu durum mutlaka kontrol edilmelidir.

Hangi şirketler ne kadar temettü vermekte , hangi şirketler düzenli temettü vermekte, hangi tarihlerde temettü verecekler , tüm bu bilgiler için temettuhisseleri.com‘u ziyaret edebilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Pasif Bir Şekilde Gelir Kazanmak İçin En İyi Zaman

Pasif bir şekilde gelir kazanmak için en iyi zaman tam olarak şimdi. Harika fikirleriniz var. Değerleri kaynaklarınız, yetenekleriniz ve anlatacak birçok hikayeniz var. Para kazanmaya başlamak için bunları ne denli erken kullanmaya başlarsanız, kazanacağınız gelir kaynağınız da o kadar erken büyür. Böylelikle düzenli olacak bir şekilde akışa dönüşür.

Paranızı, çabanızı ve en önemlisi zamanınızı değerlendirin. Taahhütleriniz hakkında realist olun. Zaman, geçmişten günümüze kadar en sınırlı kaynağımız konumundadır. Bundan dolayı yapabileceklerimiz hakkında realist olmamız gerekmektedir. Pasif bir gelir elde etmeye ya da daha fazla para kazanmaya çalışmak genel olarak yeni beceri ve bilgileri kazanmamızı gerektirir. Bu da zamanın ayrılması demektir. İşte bu ilk başlangıç aşaması zamanımızın büyük bir bölümünü almaya başladığı zaman bir adım geri çekilerek düşünmemiz gerekir. Unutulmamalıdır ki, uzun vadeli olan amacınız zaman yatırımlarınızı en aza indirmek olmalıdır. Ancak bu yapılırken de bugün yapmakta olduğunuz aktif işlerinizi ihmal etmemelisiniz. Fakat gelecek vadeden işlerin de pasif gelir potansiyelleri taşıdığını bilmelisiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.