İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yatırım
  3. Parite Nasıl Yapılır?

Parite Nasıl Yapılır?

Parite Nasıl Yapılır?

Parite nasıl yapılır sorusu, elindeki bir miktar sermaye ile piyasadaki düşüş ve yükseliş oranlarına göre para kazanmak isteyenler için önemli bir sorudur. Bu sebeple her şeyden önce paritenin ne olduğuna bakmak gerekir. Parite, bir ülkenin para biriminin, başka bir ülkenin para birimine göre olan değeridir. Yani ülkemizde “1 dolar kaç türk lirası?” sorusunu sorarken aslında dolar ve türk lirasının paritesini sormuş oluyoruz. Aslında herkesin bildiği bu işlemin adı paritedir.

Parite işleminde iki ayrı para birimi —/— şeklinde yazılarak belirtilir. Her zaman ilk yazılan para birimi baz para birimi, ikinci yazılan para birimi ise karşıt para birimi olarak adlandırılır. Paritelerdeki ilk yazılan yani baz olan para biriminin değeri daima 1 olarak alınır ve oran ona göre hesaplanır.

Bu duruma örnek olarak dünyada en çok kullanılan Euro ve Dolar paritesini ele alalım. Euro/Dolar paritesi 1.18’dir. Bu da demektir ki 1 Euro 1.18 Dolara karşılık gelmektedir.

Parite Çeşitleri Nelerdir

Parite nasıl yapılır konusu için öncelikle majör ve minör iki farklı parite kavramının olduğunu söylemek gerekir.

Major pariteler 6 tanedir ve bunlar:

EUR/USD = Euro, Amerikan Doları paritesi
GBP/USD = İngiliz Sterlini, Amerikan Doları paritesi
USD/JPY = Amerikan Doları, Japon Yeni paritesi
USD/CHF = Amerikan Doları, İsviçre Frankı paritesi
AUD/USD = Avustralya Doları, Amerikan Doları paritesi
USD/CAD = Amerikan Doları, Kanada Doları paritesi şeklindedir.

Bunların dışında kalan tüm diğer pariteler ise minör parite olarak adlandırılmaktadır. EUR/TRY ve USD/TRY de minör paritelere örnektir.

Parite Nasıl Yapılır, Parite İle Nasıl Para Kazanılır

Parite nasıl yapılır sorusunun en kısa cevabı şu şekildedir: Herhangi bir paritedeki baz para birimi ile karşıt para biriminin birbirlerine karşı değer kaybetme ya da kazanmalarından istifade ederek para kazanma işlemidir. Paritelerden yararlanarak elinizde bulunan sermayeyi akıllı bir şekilde kullanabilir ve bu şekilde kolaylıkla para kazanabilirsiniz.

Parite yükseldiğinde nasıl kar edebilirim?

Bu duruma örnek olarak düşükten alıp yükseldiğinde satma işlemini uygulayabilirim. Elimizde 1000 Dolar olsun ve EUR/USD paritesi de 2.00 olmuş olsun. Elimdeki 1000 Dolar ile mevcut pariteye göre ne kadar Euro alabilirimi öğrenmek için sermayeyi parite oranına bölmemiz gerekir.

1000 / 2.00 = 500 Euro alabilirim. Daha sonra bu parite oranının yükselişe geçmesini beklerim ki paramı tekrar dolara çevirdiğimde kazanç sağlayabileyim. Parite 2.1 olduğunda artık paramı tekrar dolara çevirmenin vaktinin geldiğine karar veririm. Bu işlem için ilk işlemin tersi yapılır. Yani dönüştürülen para ile parite çarpılır.

Parite Nasıl Yapılır?

500 Euro x 2.1 = 1050 Dolar olur. Böylelikle parite ile kar elde etmiş olurum.

Parite düştüğünde kar edilebilir mi?

Yüksekten al düşükten sat işlemi ile parite yaparak da para kazanılabilir. Bunun için yine 1000 dolarım olsun ve USD/EUR paritesi ile kar sağlamak amacımız olsun. Burada önemli olan şey, parite yüksekken Euro almak ve parite düştüğünde bu parayı tekrar dolara çevirmektir.

USD/EUR paritesi=0.8 olsun

1000 x 0.8 = 800 Euro alırım. Daha sonra parite 0.7’ye düştü. Yani Euro dolar karşısında değer kazandı. Bu sefer ters işlemi uygularız.

800 / 0.7= 1142 Dolar. Bu parite ile toplam karımız 142 dolar olmuş olur.

Parite nasıl yapılır sorusuna cevap olarak hesaplamaların dışında ülkelerin ekonomik durumlarını da sıklıkla kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde hangi para biriminin hangi para birimine karşı değer kaybedeceğini de kontrol etmiş olursunuz.

Yorum Yap

Yorum Yap