1. Ana Sayfa
  2. İş Fikirleri
  3. Network Marketing Nedir Nasıl Yapılır?

Network Marketing Nedir Nasıl Yapılır?

Network Marketing Nedir Nasıl Yapılır

Network marketing nedir nasıl yapılır sorusu para kazanmak isteyen kişilerin mutlaka sormuş olduğu sorulardan bir tanesidir. Network marketing, son zamanlarda pek çok kişinin kazanç kapısı haline gelmiştir. Network marketing biraz karışık fakat olay çözüldüğünde kişiler için kolay hale gelen bir iş şeklidir. Bu nedenle network işi için biraz çaba sarf etmek ve sonrasında kazanç sağlamaya başlamak olasıdır.

Network Marketing Nedir Nasıl Yapılır

Network Marketing Nedir?

Network marketingin nasıl yapıldığını açıklamadan önce, network marketing nedir, bu soruya yanıt vermek gerekir. Network marketing, Türkçe çevirisi ağ pazarlaması olan bir pazarlama türüdür. Bu pazarlama türü, doğrudan satış olarak gerçekleşmektedir. Doğrudan satış, ürün ile tüketici arasına farklı kişiler girmeden doğrudan tüketiciye satılmasına verilen addır. Yani ürün bir satıcıdan direkt olarak tüketiciye ulaşmaktadır. Buna zıt olan kavramlara örnek olarak market ve diğer mağazalarda satılan ürünleri gösterebiliriz. Ürünler üreticiden alınır, üreticiler ürünü toptancılara satar, toptancılar perakendecilere satar, daha sonra ürünün satışının yapılacağı dükkan kirası, depolaması ve reklamlar gibi çeşitli koşullar sayesinde ürünün fiyatı asıl fiyatından 3 – 4 kat daha fazla olarak tüketiciye ulaşır. Network marketing bu nedenle oldukça rahat bir satış şeklidir.

Network Marketing Nasıl Yapılır?

Network marketing nedir nasıl yapılır sorularına cevap olarak şu maddeleri sıralayabiliriz:

  • Network marketing için ilk önce bu marketing sistemini sağlayan firmalardan birisine üye olmanız gerekir. Ülkemizde Amway, Farması, Avon, Biobellinda, Ersağ, Homm gibi pek çok network sistemi mevcuttur.
  • Daha sonra bu firmaların ürünlerini tedarik ederek ürünlerini deneyimlemeniz gerekir. Deneyimleyerek ürünleri başkalarına önermeniz, böylece satış yapmanız network marketingin esas amacıdır. Reklama para vermeden, direkt olarak siz tüketiciden bir başka tüketiciye tavsiye yoluyla ürün satışı, en doğrudan satış olarak adlandırılmaktadır.
  • Ürünleri tavsiye edeceğiniz kişileri bulmak, bu işin en zorlayıcı kısmı. Çünkü ürünleri satacağınız kişileri ikna edebilmeniz çok önemli. Bunun için ikna yeteneğinizin çok iyi olması gerekir. Ayrıca kişilere ürünler hakkında doğru bilgiler vermeniz, güvenilirliğinizi artıracaktır. Satış için doğru olmayan bilgileri sunmak müşterilerin ürünlerinizden uzaklaşmasına sebep olabilir.
  • Network marketingin bir diğer özelliği ise ağ özelliğidir. Bu ağ özelliği ile birlikte, sizin sayenizde networke üye olan kişilerin yaptıkları satışlardan sizler de komisyon kazanabilirsiniz.

Network Marketing Ağ Yöntemi

Network marketing nedir nasıl yapılır soruları kadar ağ pazarlama nedir sorusu da son derece önemlidir. Ağ pazarlama sayesinde sisteme yeni üye kazandırdıkça sizler de kazançlı çıkabilirsiniz. Bunun için müşterilerinizi sisteme yeni üye olarak girmeniz ve müşterilerinizin de satış yapması gerekir. Böylece sistem sizin sayenizde genişlemiş olacaktır. Firma da haliyle size daha fazla komisyon verecektir.

  • Firmanın vereceği komisyonun bir diğer sebebi ise yeni üye yaptığınız kişilere sizin danışmanlık ve destek vermenizdir. Yani yeni üye olan kişilere bu işi anlatmanız, nasıl yapacağı hakkında yardımcı olmanız gerekir. Böylece onların satışlarından sizler de kar elde edebilirsiniz.
  • Buradan da anlaşıldığı gibi network marketing için çevre yapmak son derece önemlidir. Ne kadar geniş çevreye ulaşırsanız o kadar başarılı olursunuz.
  • Daha geniş çevrelere yayılmak bu teknoloji döneminde çok daha kolay bir hal almıştır. Bunun sebebi, sosyal medya mecralarıdır. Networkunuzu sosyal medya hesaplarınızdan kolaylıkla genişletebilirsiniz. Sosyal medyada aktif bir kullanıcı olmak, ürünlerinizi takipçilerinize tanıtmak ve ikna yeteneğinizi burada da konuşturmanız bu iş için gerekli olan şeylerdir.

Network marketing nedir nasıl yapılır sorularına gereken cevapları vermiş bulunmaktayız. Daha fazla bilgiyi kayıt olacağınız firma ile görüşerek elde edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap