İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yatırım
  3. Marj Uygulanmış Kur Ne Demek?

Marj Uygulanmış Kur Ne Demek?

Marj Uygulanmış Kur Ne Demek?

Marj uygulanmış kur ne demek sorusu, banka ve bankacılık işlemleri ile ilgilenen kişilerin merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Ayrıca banka müşterileri de bu konuyu oldukça merak etmektedir. Marj uygulanmış kurdan önce, marj kelimesinin ne anlama geldiğini bilmek gerekmektedir. Marj, ticari bir işlemde, zarara uğrama riskine karşı ayrılmış olan paydır. Marjın kelime anlamı da zaten direk olarak “pay”dır. Bankalar, marj uygulanmış kuru genellikle kur üzerinden yapmaktadır. Marj uygulaması başka şekillerde de karşımıza çıksa da en fazla dolar ve Euro kurları üzerinden uygulanmakta olan bir şeydir.

Marj uygulaması, bir bankanın kendisini garantiye alması için müşterilerden talep ettiği bir miktar ücrettir. Bu ücret zaman zaman ve bankadan bankaya değişkenlik gösterebileceği için ne kadar bir ücret olduğu hakkında bilgi vermek yanlış olacaktır. Marj uygulanmış kur, bankanın ani kur değişimlerine karşı kendisini garantiye almasıdır. Banka, müşterileri kur alım satımı yaparken kendisini korumak için önden bir miktar para alır. Bu para da marj uygulanmış kur olarak ifade edilir. Orijinal kurdan alım satım yapabilecekken daha fazla paranın bankaya geçmesi olayıdır.

Marj Uygulanmış Kur Ne Demek, Neden Kullanılır

Marj uygulanmış kur ne demek sorusunun kısa bir şekilde cevabını verdik. Dolar ve Euro gibi para birimlerinde oluşan ani dalgalanmalar nedeni ile bankalar yüksek miktarlarda para kaybedebilir. Bu nedenle bankalar kendilerini güvenceye almak istemektedir. Bankanın ani dolar ya da Euro para birimlerindeki dalgalanmalardan etkilenmemek için müşterilerinden bir miktar fazla para almasına marjlı kur adı verilir. Bu marjlı kur ile bir işlem yapılıyor ise müşteri alacağı şeyin normal fiyatından daha fazla para ödemek zorunda kalacaktır.

Marj Uygulanmış Kur Ne Demek?

Marj uygulanmış kur ne zaman kullanılır?

Marj uygulanmış kur uygulaması, pek çok farklı zamanlarda yapılmaktadır. Genellikle mesai saatleri dışında ve Cumartesi ve Pazar günleri yapılan işlemlerde marj uygulanmış kur uygulaması görülebilmektedir. Bunun nedeni, bankaların hafta sonu bittiğinde dolar ve Euro da ani dalgalanmalar görme riskine karşı elinde bir miktar daha fazla para barındırmak istemesi ya da gece ya da hafta sonları ülkemizde bankalara bazı siber saldırıların yapılmaya çalışılmasıdır. Bu nedenle banka, kendisini garantiye almak için bazı dönemlerde marj uygulanmış kur uygulamasını ortaya çıkararak kendisini güvence altına almayı amaçlamaktadır. Yani kısacası marj uygulanmış kur, bankaların elde edeceği kar ya da giderleri için ayıracağı paraya verilen addır. Banka bu paraları bu sebeple kullanabilmektedir.

Marj Uygulanmış Kur Uygulaması Hangi Bankalarda Olmaktadır

Marj uygulanmış kur ne demek sorusundan sonra, bu marj uygulamasının hangi bankalarda olduğu da müşteriler tarafından oldukça sık bir şekilde araştırılmaktadır. Marj uygulanmış kur uygulaması, genellikle Kuveyt Türk, Akbank, Albaraka, Finansbank gibi bankalarda görülebilmektedir. Gece ya da hafta sonu herhangi bir vakitte kur işlemlerinizi internet üzerinden yapmaya çalışırken karşısına “İşleminiz marj uygulanmış kur ile yapılacaktır.” Uyarısı çıkabilir. Bu uyarı aynı zamanda ekonomik krizin olduğu dönemlerde de karşısına çıkabilmektedir.

Banka müşterileri marj uygulanmış kur uygulamasına nasıl tepki vermektedir?

Müşteriler, marj uygulanmış kur uygulaması ile birlikte kendilerinden fazla para alınmasını elbette istememektedir. Yani marj uygulanmış kur uygulaması, müşteri memnuniyetini oldukça düşüren bir uygulamadır. Fakat banka bu işlemi uygulamaya koymaya karar verdikten sonra müşterilerin yapabileceği pek bir şey yoktur. Yapılabilecek en mantıklı şey, işleminizi daha başka bir zamanda yapmaktır.

Marj uygulanmış kur ne demek sorusu ile ilgili merak edilen her şeyi sizler için bu yazımızda derledik.

Yorum Yap

Yorum Yap