İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yatırım
  3. Long Pozisyon Ne Demek?

Long Pozisyon Ne Demek?

Long Pozisyon Ne Demek?

Long pozisyon ne demek sorusu, pek çok yatırımcının ve finans ve bankacılığa merakı olan kişilerin sık sık sorduğu sorulardan bir tanesidir. Long pozisyon ifadesi, bir para değerinin artmasına yönelik olarak inancı olan kişinin yaptığı işleme verilen addır. Long pozisyon ifadesi, bir yatırımcının fiyatların yükseleceğine inanmasına verilen ad olarak da düşünülebilir.

Long pozisyon teriminin yanında short pozisyon terimi de kullanılmaktadır. Long pozisyon, yatırım yapılan para biriminin yükselmesini beklemek iken short pozisyon ise yükselmiş olan bir para biriminin değerinin düşmesine olan inancı tanımlayan ifadedir. Bu da demektir ki, long pozisyon açan kişilerin yatırım yaptığı para birimi önce düşüşe geçmiş, böylelikle yatırımcı artık bir yükselişin olacağına inanmaktadır. Aynı şekilde short pozisyon alan kişinin de yatırım yaptığı para birimi çok fazla yükselmiş ve artık düşüşe geçeceği anlamına gelmektedir.

Long pozisyon yapılması gereken bazı zamanlamalar vardır. Bu zamanlamaları oldukça iyi bir şekilde takip etmek gerekmektedir.

Long Pozisyon Ne Demek, Ne Zaman Long Pozisyon Yapılmalıdır

Long pozisyon ne demek sorusunun yanında long pozisyon ne zaman yapılır, sorusu da son derece büyük bir önem arz etmektedir. Long pozisyon, bir para değerinin yükseleceği zaman açılması çok daha mantıklı olacaktır. Çünkü long pozisyon, para biriminin değerinin artması ile yapılacak olan karı temsil etmektedir. Long pozisyon açmak için yatırım yapacağınız para biriminin ne zaman artışa geçeceğini çok detaylı bir şekilde araştırmanız gerekmektedir.

Long pozisyonu ne zaman açacağımı nasıl anlayabilirim?

Detayları ve borsa ile ilgili haberleri sürekli takip etmeniz gerekmektedir. Ayrıca, gerektiği durumlarda bir analiz uzmanı ile birlikte long pozisyon açmak için en uygun zamanı belirlemenizde de fayda olacaktır. Bu sayede long pozisyon açarak kolaylıkla kar etmiş olabilirsiniz.

Long pozisyon açabilmek için en uygun zamanlamayı bulmaya örnek verelim. Eğer bildiğiniz ve takip ettiğiniz bir para birimi üzerinden oldukça değeri yüksek bir yatırım ya da ortaklık yapıldığı haberini alırsanız long pozisyon almanız son derece mantıklı olacaktır. Çünkü bu takibini yaptığınız para biriminin değeri bu değerli ortaklık nedeni ile artabilecektir. Siz de bu artıştan para kazanmayı planlıyor iseniz ortaklık sonuçlandıktan sonra long pozisyon yapmayı hedefleyebilirsiniz.

Long Pozisyon Ne Demek?

Long Pozisyon Ne Demek, Long Pozisyon Nasıl Açılır

Long pozisyon ne demek yazımızda bu işlem ile ilgili daha fazla bilgi vermek gerekmektedir. Long pozisyon işlemini açma işlemi aslında yapılan özel bir işlem değildir. Yatırım yapılacak olan bir para biriminde oluşacak olan artışa göre kar elde etmeniz durumuna verilen addır.

Long pozisyon yapmak mantıklı mıdır?

Long pozisyon işlemini profesyonel yatırımcılar da kullanmaktadır. Düşük seviyelerden herhangi bir para birimi ya da menkul satın alıp, satın alınan bu para birimleri yeterli artışı gösterdiğinde bunları satarak para kazanmak oldukça mantıklı bir seçenektir.

Long pozisyon ne demek sorusuna en akılda kalıcı cevabı, basit bir örnekle verebiliriz: Dünya ve piyasanın genel durumunu araştırdınız ve doların artacağı fikrinden neredeyse eminsiniz. Bu nedenle dolar satın alarak kar etmek istiyorsunuz. Elinizdeki 500 Türk Lirasını dolara çevirerek:

500 / 10 = 50 Dolar elde edebilirsiniz. Daha sonra dolar beklediğiniz yükselişi gösterip 10 Türk lirası değil de 12 Türk lirasına çıkmış olsun. Elinizdeki 50 doları dolar yükseldiğinde satarak kar etmiş olursunuz:

50 X 12 = 600 Türk Lirası elde etmiş olursunuz. Bu sayede 500 Türk Lirası ile başlamış olduğunuz işlemi 100 lira kar ederek tamamlamış olursunuz.

Yorum Yap

Yorum Yap