1. Ana Sayfa
  2. E-Ticaret
  3. Instagram Butik Açmak: Nelere Dikkat Edilmelidir?

Instagram Butik Açmak: Nelere Dikkat Edilmelidir?

İnstagram Butik Açmak

Instagram butik açmak artık ülkemizde de mümkün hale gelmiştir. Türkiye’ye 2020 yılında gelen bu özellik sayesinde ürünlerinizi İnstagram üzerinden kolaylıkla satabilirsiniz. Bu özelliği kullanmak ürünlerinizin satışını artırmak ve ülke ya da dünya çapında tanınırlığınızı artırmak için son derece önemlidir. İnstagram, son yıllarda en çok kullanılan sosyal medya hesabı haline gelmiştir. Dolayısıyla da buradaki insan ve müşteri potansiyeli çok fazladır. İnstagram’daki insanlar artık alışverişlerini İnstagram alışveriş özelliği ile kolaylıkla yapabilmeye başlamıştır. Özellikle Covid – 19 pandemi döneminde de online alışverişler büyük bir hız kazandığı için İnstagram alışveriş seçeneği son derece mantıklı bir seçenektir. Bu sayede hem kolaylıkla ürünlerinizi binlerce kişiye tanıtmış olursunuz, hem de satışlarınız hız kazanmış olur.

İnstagram’da butik açabilmek için yapılması gereken birtakım şeyler vardır. Hemen butik açıp satış yapmaya başlanmamaktadır. Her şeyden önce, İnstagram’ın sizin iyi, insanlara kaliteli ürün satabilecek ve güvenilir bir şirket olduğunuza inanması gerekmektedir. Bu nedenle birtakım işlemlerin yapılması elzemdir.

Instagram Butik Açmak

Instagram butik açmak bazı kurallar neticesinde gerçekleşebilecek bir eylemdir. İnstagram’da butik açabilmek için her şeyden önce yapılması gereken şey, bir hesap oluşturmaktır. Bu hesabı oluştururken kendi ad ve soyadınız ile değil de butiğinizin ismi ile hesap oluşturursanız daha güvenilir bir hesap olursunuz ve insanlar da sizden daha rahat bir şekilde alışveriş yapabilir. Kendi isminizi kullanırsanız insanlar size güvenmeyebilir, bu sebeple resmi bir butik olduğunuzu belirtmek için hesabınızın ismini butiğinizin ismi olarak belirlemenizi tavsiye ederiz.

Daha sonra yapılacak şey ise, butik hesabınızı Ayarlar kısmından Business yani İş hesabına çevirmek olacaktır. Böylelikle İnstagram sizin iş yapabilen resmi bir şirket olduğunuzu algılayacaktır. Bundan sonra İnstagram hesabınızın profil kısmından butiğiniz ile ilgili bilgileri müşterilerinize aktarmaya başlayabilirsiniz. Butiğinizin nerede yer aldığı, hangi ürün kategorisinden satış yaptığı, kargonun ücretli olup olmadığı gibi pek çok bilgiyi profil kısmınıza yazabilirsiniz. Profil fotoğrafınızı da butiğinizin logosu olarak ayarladıktan sonra diğer yapılacaklara geçebilirsiniz.

İnstagram Butik Açmak
İnstagram Butik Açmak

Instagram butiğime ürünleri nasıl ekleyebilirim?

Instagram butik açmak için yukarıdaki işlemler yapıldıktan sonra ürünleri İnstagram hesabınıza yüklemeniz gerekir. Burada bazı seçenekler karşımıza çıkacaktır. İnstagram, ürünleri kendi elinizle hesabınıza yüklemenizi kabul etmeyecektir. Ürünleri başka bir site ya da Facebook hesabınız aracılığı ile yüklemenizi isteyecektir. Bunun için kendi butiğinize ait bir web sitenizin ya da bir Facebook hesabınızın olması şarttır. Web siteniz var ise oradan ürünleri kolaylıkla Instagram hesabınıza aktarabilirsiniz. Eğer Facebook hesabınız ile bu işlemi yapacaksanız Facebook üzerinden ürün kataloğu oluşturmuş olmanız gerekir. Daha sonra bu ürün kataloğunuzu İnstagram’a yüklemelisiniz.

Instagram Butik Ürünlerin Ödeme Şekli

İnstagram butiğinizde satacağınız ürünlerin ücretlerini hangi ödeme şekli ile alacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz. Dilerseniz kapıda ödeme, dilerseniz havale ya da EFT yoluyla müşterilerinizden ödeme işlemlerini gerçekleştirmelerini isteyebilirsiniz. Ya da müşteriler İnstagram alışveriş özelliği ile ürününüzü inceledikten sonra sizin yönlendireceğiniz web sitesine giderek oradan alışverişlerini tamamlayabilir. Bu seçeneklerden en çok kullanılanı web sitesine yönlendirme ve havale ya da EFT işlemidir. Kapıda ödeme işlemi satıcıyı mağdur edebileceğinden dolayı çok yayın bir şekilde kullanılmamaktadır.

Instagram butik açmak için vergi ödemek gerekiyor mu?

İnstagram butiğinizden satış yaptığınızda İnstagram üzerinden satış yaptığınız için değil, bir ürün sattığınız için vergi ödeyeceksiniz. Her ürün için fatura kesmek ve vergi ödemek, butik olarak sizin yasal sorumluluklarınızdan birisidir.

Yorum Yap

Yorum Yap