İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İş Fikirleri
 3. Çin’den Mal Getirip Satmak

Çin’den Mal Getirip Satmak

Çin’den Mal Getirip Satmak

Çin’den mal getirip satmak nasıl olur, bunun için neler gerekir sorularını soran pek çok kişi vardır. Bu kişiler Çin ürünlerini ülkemizde satarak para kazanmayı hedeflemektedir. Çin ürünlerinin ülkemizde oldukça rağbet gördüğü aşikardır. Çünkü Çin ürünleri oldukça pratik olan ürünlerdir. Bu nedenle insanlar bu ürünleri satın almayı tercih etmektedir. Bu yol ile para kazanmak da alıcı potansiyeli çok olduğu için oldukça mantıklı bir seçenektir.

Çin’den ürün getirmenin pek çok farklı yöntemi vardır. Fakat sizin için en önemli nokta daima güvenilirlik olmalıdır. Bu güvenilirlik, satıcı güvenilirliği ve ürün güvenilirliği olarak ikiye ayrılmaktadır. Hem satıcınızın güvenilir olması gerekir, hem de getirdiğiniz ürünlerin kalite standartlarına uygun olması gerekir. Şimdi Çin’den mal getirip satma işleminin nasıl olduğuna kısaca bir göz atalım.

Çin’den Mal Getirip Satmak

Çin’den Mal Getirip Satmak için 2 Önemli Site

Çin’den mal getirip satmak için güvenilir siteler ile alışveriş yapmalısınız. Bunun için size en güven verebilecek 2 site:

 • Alibaba
 • Aliexpress’tir.

Bu iki siteyi de gerek toptan gerekse perakende ürün alırken kullanabilirsiniz. Bu siteler genel olarak birbirleri ile benzer özelliklere sahiptir. Bu sitelerin genel olarak özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Alibaba daha çok toptan ürün satışı yaparken Aliexpress’ten ister toptan isterseniz de perakende şekilde ürün satın alabilirsiniz.
 • Her iki site de güvenilir sitelerdir. Bu nedenle ürün kusurlu ya da eksik olduğu durumlarda para iadeniz kolay bir şekilde tarafınıza yapılmaktadır.
 • Aliexpress sitesindeki bir ürün, Alibaba sitesinde daha ucuza satılabilir. Bunun nedeni Alibaba sitesindeki satıcıların toptan olarak satış yapmasıdır.
 • Alibaba sitesindeki satıcılar toptancı oldukları için size satın almanız için minimum adet belirtebilir. Örnek olarak beğendiğiniz bir tokayı Çin’den getirip satabilmeniz için en az 500 adet almanız gerekebilir. Bu durum, ilk başta insanı korkutabilir. Çünkü hiç bilmediği bir üründen tek seferde 500 adet almak oldukça riskli bir iştir. Fakat Aliexpress hem perakende hem de toptan alışveriş yapılan bir site olduğu için üründen birkaç adet sipariş ederek önce ürünü bir inceleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Çin’den Mal Getirip Satmak için Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çin’den mal getirip satmak için gerekli olan iki siteyi özellikleri ile birlikte sizinle paylaştık. Şimdi bu iş ile para kazanmak istiyorsanız yapmanız ve dikkat etmeniz gerekenleri aşağıdaki listeye ekledik:

 • Hangi ürün kategorisinden ürün alım satımı yapacağınıza karar verin. Çok fazla ürün kategorisi ile ilgilenirseniz bu size zorluk çıkarabilir. Bu nedenle başlangıçta olabildiğince az ürün kategorisi ile işe başlamanızı tavsiye ederiz.
 • Satıcı tercihi oldukça önemlidir. Satıcı yorumları ve ürün fotoğrafları sizlere bu konuda öncü olacaktır.
 • Kargolama süreci Çin’den getirilen ürünler için uzun sürebilir. Ortalama olarak 15 – 30 gün içerisinde kargolar ülkemize gelmektedir.
 • Gümrükte kalabilecek ve tehlikeli sayılabilecek, yasak olan ürünleri getirmemelisiniz. Bunlar kozmetik ürünleri, kumar araçları, silahlar ve yanıcı maddeler gibi ürünlerdir. Bu nedenle gümrükten geçmesi zor olacak ürünleri çok fazla sayıda almanız, sizi oldukça zor duruma sokacaktır. Bu nedenle bu işe başlamadan önce gümrük işleri hakkındaki mevzuatı incelemenizi tavsiye ederiz.
 • Satış yapacağınız mecrayı belirlemelisiniz ve müşterilerin ilgisini çekmelisiniz. Gerek internet sitesi, sosyal medya gerekse fiziksel dükkanlarda satış yapabilmeniz için müşterileri çekmeniz şarttır. Bunun için reklamlar, indirimler, ürün tanıtımlarından faydalanabilirsiniz.

Çin’den mal getirip satmak hakkında bilmeniz gerekenler kısaca bu şekildedir. Ürünlerinizi almadan önce ürün pazarı hakkında bilgi edinmeyi de unutmayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap