1. Ana Sayfa
  2. İnternetten Para Kazanma
  3. Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Çeviri yaparak para kazanmak son derece karlı ve yapılması oldukça kolay bir iş fikridir. Çeviri yapmak, ister evde ister okulda ister işyerinde, kısacası her yerde yapılabilecek son derece kolay bir iştir. Bu işi artık teknoloji ve internetin hızla gelişmesi sayesinde online olarak da yapabilirsiniz. Çeviri yapmak için birtakım bilgilerinizin olması şarttır. Bu bilgilerinizi para kazanmak için kullanırsanız son derece akıllı bir tercih yapmış olursunuz.

Çeviri işini nereden ve nasıl yapabilirim?

Çeviri yapmak için iki farklı seçeneğiniz vardır. Ya internet üzerinden online olarak iş alarak çeviri yapabilirsiniz, ya da bir yeminli çeviri şirketi ile anlaşarak orada çevirmenlik yapabilirsiniz. İlk seçenek eğer öğrenci iseniz, ya da çeviri yapmayı ikinci bir iş olarak yapmayı planlıyorsanız mantıklı olacaktır. İkinci seçenek ise çeviri yapma işini profesyonel bir şekilde tam zamanlı yapmayı planlıyor iseniz son derece mantıklı bir seçim olacaktır. Her iki türlü de oldukça iyi paralar kazanabilmeniz mümkündür.

Çeviri Yaparak Para Kazanmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Çeviri yaparak para kazanmak için birtakım konulara dikkat etmeniz gerekecektir. Bu konulara dikkat ettiğiniz sürece yaptığınız çeviriler işverenler tarafından çok sevilecek ve beğenilecektir. Düzgün ve başarılı bir çeviri işi yapmanız için şu tavsiyeleri uygulamanızı öneririz:

Çeviri Yaparak Para Kazanmak
  1. Çeviri yapacağınız dili tüm özellikleri ile birlikte çok iyi bildiğinizden emin olun. Çeviri yapacağınız dilin gerek gramer gerekse kelime bilgisine son derece aşina olmanız gerekmektedir. Bu sebeple herhangi bir devrik cümle ya da yanlış cümle çevirisi yapma ihtimaliniz azalacaktır.
  2. Çeviri yaparken atasözleri ve deyimler gibi kalıplaşmış kullanımların anlamlarını bilmelisiniz. Buna örnek olarak “blue moon” deyimini verebiliriz. Blue moon deyimi, Türkçedeki “çıkmaz ayın çarşambası” gibi bir anlama gelmektedir. Yani asla gerçekleşmeyecek ya da gerçekleşmesi çok ama çok zor olan bir durumdan bahsedildiğinde kullanılacak bir kullanımdır. Bunun gibi pek çok deyim ve atasözüne iyi aşina olmanız, çeviri yaparken sizin çok işinize yarayacaktır.
  3. Cümleleri çevirirken birebir kelime olarak çevirmeyin. Çevirdiğiniz dile vermesi gereken mesajı vermesine özen gösterin. Bu durum pek çok çeviride karşımıza çıkmaktadır. Bir dildeki kelimenin direk anlamı, çevirisi yapılan dilde olmayabilir. Bu nedenle bu çeviriyi yaparken o dildeki anlamı kısa ve öz kelimeler kullanarak çeviri yaptığınız dile yansıtmanız gerekmektedir. Bu sayede oldukça başarılı bir çeviri yapmış olursunuz.

Çeviri yaparken bu özelliklere dikkat etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Çeviri Yaparak Para Kazanmak, Online Çeviri İşleri

Çeviri yaparak para kazanmak online olarak da gerçekleştirilebilir. Bunun için pek çok site bulunmaktadır. Upwork, bionluk, onehourtranslation, Fiverr, translated.com gibi pek çok siteye üye olarak çeviri işlerini alabilirsiniz. Çeviri işini alırken çevirinin uzunluğuna ve hangi alanda bir yazı olduğuna dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü her alandaki çeviriyi dili ne kadar iyi bilseniz de herkesin yapabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle çeviri yapılacak yazının içeriği hakkında bilgi edinmeniz çeviri işinizi daha kaliteli bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır.

Çeviri sonrası ücretimi nasıl alabilirim?

Çeviri yaparak para kazanmak için yukarıda saydığımız kurallara uygun bir şekilde başarılı bir çeviri yaptıktan sonra üye olduğunuz sitenin kurallarına göre paranızı alırsınız. Genel olarak çeviri işlerinde 100 kelimeye 3 – 10 lira arasında bir fiyat ödenmektedir. Ya da bu ödemeyi Euro şeklinde yapan çeviri sitelerinde ise 100 kelime başına 0.5 – 1 Euro arasında bir fiyat belirlenmektedir. Bu fiyat, çevirinin zorluğu ve uzunluğuna göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap